Sabtu, 27 Agustus 2016

Prestasi Internasional Robotik MTs PKP



2010   Technical Awards, Creative Robot (Positive Water Robot), IRO, Australia
(Andini Fadhillah, Naura Nabila, Yulia Angreyni, Nando Saputra, Alvin Refaldy, Anggara, M Qastari, M Hadyan dan Hasna Hamidah)

2011   Nominee, School Robotic Competition, Singapore Robotic Games, Singapore
                                (Anatta Sannai)
Silver, Creative Robot (Spidy Robot), International Robotic Olympiad
(Andini, Shafira dan Naura)
Bronze, Creative Robot (Fire Fighter Robot) International Robotic Olympiad
(Yulia Anggreyni)
Special Awards, Robot Dancing, International Robot Olympiad
(Anggara, Alvin)
                        
2012   Nominee, Open Category (Smart Home Robot) World Robotic Olympiad, Malaysia
                                (Nugraheny Putri)

2013   Nominee, Can Collector Robot, Singapore Robotic Games, Singapore
                                (Antawijaya)
                        Special Awards, Maze Solving Robot, Robotic Day, Indonesia
                                (Dwi Nando)

2014   Gold, Junior Robot Maze Solving, Singapore
(Dinda Wahyuningtias, Fauzan, Alif dan Dimas)
Silver, Senior Robot Line Follower Analog, Singapore
(Syalbiah Ophi, Pradipa, Lidya,)
Bronze, Senior Robot Line Follower Analog, Singapore
                                (Fayyadh Arsyi,Nadya, Ridwan,
Bronze, Challenge Robot Maze Solving, Singapore
(Suniandra, Mutia, dan Zahra)

2015   Silver, Robot Soccer, International Training and Robotic Competition, Singapore
                                                (Diva Sabrina dan Syalbiah Ophi)
Nominee, Open Category (Hovercraft Robot), SRG, Singapore
                                                (Zahirah Soraya dan Nadya Cantika)
                        Gold, Robot Transporter, International Robotic Competition, Malaysia
                                                (Rafi, Dyfan dan Mabita)
Silver, Robot Line Tracer
                                                (Reyna, Bintang dan Abimanyu)
Silver, Robot Soccer
                                                (A Dipa, Ghefira dan Firzha)
Bronze, Robot Line Tracer
                                                (Diva Sabrina dan Chamidah)

2016   Technical Awards, Creative Robot (Unmanned Aerial Vehicle), SRG, Singapore

(Sasqia dkk)
 
                        Silver, Aerial Robot, IISRO, Lombok Indonesia

(Sultan, Rafi, Abimanyu)
                                    Special Awards, Underwater Robot, IISRO, Lombok Indonesia

(Diva, Elen, Yasmin & Reyna)

Tidak ada komentar:

Posting Komentar